Основні хвороби зерняткових культур

ПАРША ЯБЛУНІ Й ГРУШІ

Майже кожен знайомий з симптомами ураження листя, плодів і гілок цією хворобою. Збудник має дві стадії розвитку: зимова — сумчаста, літня — конідіальна. Уражуються рослини навесні, коли температура повітря перевищує +4°С та за відносної вологості повітря понад 80 %. Після дозрівання сумкоспор, які містяться на опалому листі, і за наявності крапельної вологи сумкоспори під тиском більше як 10 000 атмосфер вилітають із сумок та інфікують навколишні рослини. Навіть при неглибокому закопуванні в ґрунт опалого листя (до 5 см) ураження рослини неминуче. Спори, крім власної сили, підхоплюються повітряними потоками і розносяться далеко навкруги. Тому дуже важливо восени зібрати і знищити опале листя, а рано навесні провести викорінювальне обприскування для знищення інфекції. В період цвітіння яблуні паралельно з розвитком сумчастої стадії з’являється конідіальна стадія збудника хвороби. Конідії розвиваються на ураженому листі в профілі крони дерева і майже не поширюються на сусідні дерева. Винятки можуть бути за погодних умов, як-от сильні дощі, шквали, бурі тощо, коли конідії разом з краплями води можуть переноситися на ближні дерева. Після зав’язування плодів хвороба поширюється і розвивається на них. При ранньому ураженні плоди стають однобокими, деформуються, розтріскуються, а далі з’являється гниль. При ураженні плодів під час росту (червень–липень) на плодах формуються класичні темні плями парші. За пізнього поширення хвороби (серпень–вересень) на плодах з’являється темний наліт парші, який стирається, залишаючи після себе невиразну темну пляму, що також знижує якість плодів. Джерело інфекції — уражені частини дерева: листя, плоди, плодові формування, гілочки. За сезон може бути 6–8 поколінь сумчастої і 14–18 поколінь конідіальної стадії.

БОРОШНИСТА РОСА ЯБЛУНІ

Хвороба розвивається на всіх сортах, а особливо на групі сортів, похідних від Джонатану, та на багатьох сортах нової генерації. Розвитку хвороби сприяє суха й жарка погода з низькою вологістю повітря. Борошниста роса уражує спочатку кінцівки молодих пагонів, що викликає зменшення їх приросту, деформацію, зменшення зимостійкості і зрештою всихання. У результаті суттєво знижується урожайність дерев. Особливість цього збудника — те, що, викликаючи загибель вегетативних і генеративних частин рослини, сам збудник перезимовує в рослинних рештках і навесні уражує нові рослини. Частина інфекції міститься під лусочками бруньок, тому викорінювальна обробка не гарантує стовідсоткового захисту від цієї хвороби, адже бруньки розкриваються кілька тижнів і весь час надходить інфекція. Протягом вегетації плоди уражує хвороба, що проявляється у зміні забарвлення, опробковінні плоду, зниженні смакових якостей і дрібноплідності. Варто нагадати, що окремі бур’яни, як-от полинь, деревій, молочай, осоти й інші, виступають резерваторами хвороби, тому треба підтримувати чистоту під деревами. Джерело інфекції — уражені частини рослини, рослинні рештки (листя, гілочки, плодові формування) та спори і міцелій гриба, які містяться під лусочками бруньок. Збудник гриба може вимерзати при температурі –27°С, якщо вона тримається протягом кількох годин.

ПЛОДОВА ГНИЛЬ

Збудник — гриб, який уражує не тільки плоди, а й вегетативні частини рослини, у вигляді гнилі плодів, ягід та моніліального опіку зерняткових і особливо кісточкових культур. Хвороба уражує майже всі плодові, ягідні й цитрусові культури. У вигляді плодової гнилі хвороба проявляється в саду протягом вегетації, а також у сховищах при зберіганні плодів і ягід. Збудник плодової гнилі проникає в плоди через насіннєву камеру сортів з відкритим доступом до неї (Делішес, Ренет, Голден, інші). Протягом вегетації збудник проникає через фізичні мікротравми або пошкодження шкідниками в плоди і ягоди та викликає загнивання. Особливо інтенсивно хвороба розвивається у вологі роки під час вегетації. Після збирання урожаю триває ураження плодів і ягід плодовою гниллю у сховищах і холодильниках. Надзвичайно небезпечний прояв хвороби у вигляді моніліального опіку, бо уражується багаторічна деревина.

АЛЬТЕРНАРІОЗ ЯБЛУНІ

Збудник хвороби уражує листя й плоди. Проявляється хвороба через місяць після закінчення цвітіння у вигляді дрібних округлих бурих плям на листі, іноді з темною канвою. З часом плями збільшуються, іноді зливаються, що призводить до пожовтіння листя і його раннього опадання. На плодах з’являються округлі темні вдавлені плями, плоди передчасно забарвлюються, а при ранньому ураженні деформуються. Збудник хвороби зимує на відмерлому листі, старих гілках, сплячих бруньках, окремих бур’янах. Спори хвороби розносять вітер, дощ, комахи. Збудник хвороби швидше проникає через травмоване листя і плоди (сонячні опіки, сітка на плодах, пошкодження комахами тощо). Оптимальні умови для інтенсивного розвитку хвороби — тепла дощова погода на фоні розвитку парші і наявності кліщів. Після збирання урожаю плоди не зберігаються.

БАКТЕРІАЛЬНИЙ ОПІК ГРУШІ

Збудник хвороби — бактерія, яка уражує судинну систему рослини, знижує функцію дихання, фотосинтезу й асиміляційно-дисиміляційні процеси, які кінець кінцем впливають на продуктивність дерева. На початку літа на дереві з’являється облямівкове потемніння листя. Згодом листя повністю чорніє, скручується і підсихає. При ранньому ураженні засихають гілки, при пізнішому прояві хвороби гілки можуть залишитися живими. При зрізі плодових гілок можна побачити потемніння деревини, що є сигналом сильного ураження дерева. Як правило, хворі дерева потрапляють на ділянку з розсадника, у рідкісних випадках хворобу переносять знаряддя для догляду (лопата, сапка, секатор для обрізування) та сисні шкідники (попелиці, листоблішки).
заходи боротьби
Найкращий спосіб боротьби — замінити молоде уражене дерево новим. 
Якщо на ділянці цінний сорт, треба провести обрізування на здорову деревину і дезінфекцію фунгіцидом, рани замазати садовим варом та підживити листковими й основними добривами для покращення фізіологічного стану дерева.

БАКТЕРІАЛЬНИЙ ОПІК ПЛОДОВИХ (ЕРВІНІЯ)

Карантинна хвороба, збудник якої — бактерія Erwinia amylovora. Уражує майже всі плодові культури, а також глід, горобину й інші. В Україну хвороба потрапила з посадковим матеріалом, і на цей час зареєстрована в Закарпатській і Чернівецькій областях. 
Розвиток хвороби починається з верхньої частини дерева. Навесні, коли температура сягає +18°С, раптово починають в’янути й буріти суцвіття, листя та молоді пагони. Суцвіття й листя згодом чорніють, але не опадають. Характерна ознака хвороби — верхня частина ушкодженої гілки вигинається у вигляді гачка. Недозрілі плоди теж в’януть, зморщуються, чорніють і так само залишаються на дереві. Уражені дерева виглядають як пошкоджені вогнем, обпалені. На корі уражених гілок і на плодах з часом з’являються краплини ексудату. Спершу вони безбарвні, потім стають жовтими або темно-коричневими і застигають у вигляді кульок. Виділення ексудату — головна ознака, яка відрізняє ервінію від інших бактеріальних хвороб. Улітку хвороба затухає, але наступної весни з початком сокотоку відновлюється з іще більшою інтенсивністю. Хворобу поширюють краплини дощу й комахи, передусім попелиці, короїди, бджоли, а також птахи. Може передаватися з садовим реманентом і посадковим матеріалом. Шкодочинність бактеріального опіку плодових дуже велика, може призвести до масової загибелі насаджень.
заходи боротьби
Найкращий спосіб боротьби — замінити уражене дерево новим.

Інші розділи