Основні шкідники ягідних культур

ХРУЩ ЗАХІДНИЙ ТРАВНЕВИЙ

Жуки під час додаткового живлення пошкоджують листя, квітки і зав’язь. Однак найбільшої шкоди завдають личинки, які обгризають корені плодових ягідних культур, особливо суниці, малини, аґрусу. Зимують личинки різного віку, а також жуки в ґрунті. Вихід з ґрунту і літ жуків відбувається вечорами в другій половині квітня — у травні. Жуки живляться листям рослин і після спаровування самиці повертаються в ґрунт, де на глибині 12–20 см відкладають яйця. Одна самиця відкладає до 70 яєць, по 25–35 шт. у кількох місцях. Віддають перевагу нещільним ґрунтам, які добре прогріваються, менше заселяють задернені й затінені ділянки. Личинки виходять з яєць через 25–40 днів. Першого року живляться перегноєм ґрунту, далі коренями різних рослин. Після третьої (в південних областях) і четвертої (в північних областях) зимівлі личинки заляльковуються і того самого літа перетворюються на жуків, які зимують.

МАЛИНОВО-ПОЛУНИЧНИЙ ДОВГОНОСИК

Шкодить суниці у всіх зонах вирощування, а також малині. Зимують жуки, як правило, на плантаціях полуниці під опалим листям та грудочками землі. Навесні живляться листками, черешками, а також бутонами полуниці, виїдаючи в них пиляки. Самиця відкладає яйця в бутони, підгризаючи квітконіжку, внаслідок чого бутон засихає і опадає на ґрунт. Личинка розвивається в бутоні, де й заляльковується. У серпні з’являються молоді жуки, які певний час живляться листям, вигризаючи в ньому невеликі дірочки, а потім відходять на зимівлю під грудочки ґрунту, опале листя, рослинні рештки.

ЖУК МАЛИНОВИЙ

Пошкоджує листя, бутони, квітки і ягоди малини та ожини. Зимують жуки в ґрунті на глибині 15–20 см під кущами малини. Наприкінці квітня — на початку травня жуки виходять з ґрунту і живляться спершу квітками бур’янів, згодом квітками аґрусу, чорної смородини, вишні і яблуні, а перед початком цвітіння малини перелітають на кущі: вигризають дірки в листках, пошкоджують бутони і квітки. Самиці відкладають яйця у квітки і на молоді зелені зав’язі, кожна до 40 яєць. Личинки живляться спочатку зав’яззю, потім ягодами, які достигають. 
Покидаючи достиглі ягоди, вони заглиблюються в ґрунт, де восени певна їх кількість заляльковується і перетворюється на жуків, які зимують. Решта личинок залишається зимувати і заляльковується лише навесні наступного року. Пошкоджені ягоди загнивають.

ПОПЕЛИЦЯ ВЕЛИКА СМОРОДИНОВА

Пошкоджує смородину. Зимують яйця на пагонах. Навесні зі споду листків з’являються колонії попелиць. Унаслідок висмоктування соку на листках утворюються опуклі жовтуваті або зеленуваті гали. У разі сильного ураження молоді гілки й листя деформуються, ріст припиняється, не утворюється приріст для урожаю наступного року. Влітку попелиці переселяються на салат, цикорій, осот. Восени повертаються на смородину і відкладають зимові яйця. У разі пошкодження рослини послаблюють ріст, деформується приріст, знижується урожай ягід.

СКЛІВКА СМОРОДИНОВА

Пошкоджує чорну смородину, порічки, аґрус. Зимують гусениці один раз або двічі (якщо літо й осінь теплі, то гусениці закінчують розвиток за один рік) у пагонах, де в травні після першої або другої зимівлі заляльковуються. Метелики літають у травні– червні. Масовий літ починається на 6–20-й день після закінчення цвітіння смородини.
Самиці відкладають яйця по одному на пагони біля бруньок, у тріщини в нижній частині дво-, чотирирічних гілок. Масова перша яйцекладка — на початку достигання ягід. Одна самиця може відкласти 40–60 яєць. Через 10–15 днів відроджуються гусениці. Після виходу з яєць вони проникають у пагони й проточують у них ходи. Пошкоджені пагони другого року живлення гусениць перед початком достигання ягід в’януть і наприкінці літа всихають.
заходи боротьби
Застосування препарату Актеллік™ після цвітіння до початку дозрівання. Пошкоджені гілки вирізають.

Інші розділи