Основні шкідники винограду

ФІЛОКСЕРА (ЛИСТОВА ФОРМА)

Карантинний об’єкт. У ХІХ столітті філоксеру було завезено зі США у Європу. Живиться тільки на американській виноградній лозі й гібридах, отриманих від схрещування європейських сортів з американськими видами винограду. 
Навесні з яєць виходять личинки, які живляться соком на листі, утворюючи гали на нижньому боці листка. Личинки в галах перетворюються на самиць, які відкладають яйця, даючи нове покоління. За літній період розвивається до 9 поколінь філоксери. Частина личинок, починаючи з другого покоління, переходить на корені й утворює кореневу форму філоксери. Сильне пошкодження філоксерою може призвести до повної загибелі кущів винограду. Поширюється філоксера з посадковим матеріалом, а також за допомогою вітру, води й садового реманенту.

СКОСАРІ (ДОВГОНОСИКИ)

До цих шкідників належать два види довгоносиків. Зимують дорослі жуки й личинки. Дорослі жуки спричиняють два типи пошкоджень: рано навесні об’їдають молоді бруньки, а пізніше фігурно об’їдають молоде листя. Личинки живляться корінням. Жуки активніше живляться в нічні години, перевагу віддають більш загущеним посадкам. Найбільшої шкоди завдають маточникам.

ГРОНОВА ЛИСТОВІЙКА

Традиційно шкідник розвивається у трьох поколіннях і тільки у південних районах Криму розвиток проходить у чотирьох поколіннях. Шкодять личинки. Поява личинок першого покоління збігається з початком цвітіння. Личинки пошкоджують бутони, квітки і зав’язі. За масової появи личинки можуть пошкодити до 80 % бутонів. Друге покоління пошкоджує зелені ягоди. Найбільшої шкоди завдають личинки третього покоління, коли ягоди винограду дозрівають. Навіть ледь пошкоджені ягоди в суху погоду засихають, а у вологу гниють.

ВИНОГРАДНИЙ ПОВСТЯНИЙ КЛІЩ

В останні роки набирає економічного значення. Кліщ зимує під лусочками бруньок та під корою на нижній частині однорічних пагонів. Живитися починає в період набухання й розпукування бруньок. 
Перші візуальні ознаки пошкодження можна побачити наприкінці весни. На листі з’являються гали, з нижнього боку вкриті білим повстяним нальотом. Протягом літа до вересня триває живлення й поширення кліща по рослині. Сильно пошкоджене листя скручується і засихає. Коштом зменшення листової поверхні зменшується урожай, молоді пагони не визрівають.

Інші розділи