Основні хвороби винограду

МІЛДЬЮ (НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА)

Хвороба пошкоджує всі зелені частини виноградної лози: листя, молоді пагони, бутони, вуса, суцвіття й зелені ягоди. Гриб зимує на опалому листі у вигляді зооспор. Первинне ураження відбувається навесні (травень) за наявності молодого листя розміром не менше 2–3 см при температурі на поверхні ґрунту не нижче +11°С. Кількість опадів, як правило, понад 12 мм, температури повітря — +18–24°С, волога на листі або вологість повітря вночі — 80–85 %. Хвороба проявляється на листках у вигляді масних жовтуватих плям. Через добу на нижньому боці листка з’являється ледь помітний борошнистий наліт — це спороношення гриба. Під дією вітру конідії гриба розносяться на інші частини рослини, потрапляють у краплі води (роса) і повторно уражують листя, суцвіття або молоді ягоди. Ягоди, які достигають, уражуються тільки при пошкодженні шкірки або плодоніжки. Уражені ягоди буріють, зморщуються, листя засихає.

ОЇДІУМ (БОРОШНИСТА РОСА)

Найнебезпечніша хвороба винограду, спричиняє суттєві втрати урожаю, істотно погіршує якість вина. Хвороба пошкоджує всі надземні частини лози. Перші ознаки хвороби з’являються навесні (травень), а масове пошкодження й поширення починається, коли температура повітря сягає +20– 25°С, а вологість — 60–80 %. Збудник хвороби зимує, як правило, на уражених пагонах та під лусками бруньок. Навесні вітер легко розносить конідії грибка, які викликають первинне ураження у вигляді ніжного сірувато-білого нальоту. На листі наліт утворюється на верхньому боці у вигляді поодиноких плям, які пізніше зливаються і покривають весь листок. Потім листя скручується і засихає. Молоді пагони погано ростуть, не визрівають, іноді буріють і гинуть. Уражені квітки й бутони покриваються борошнистим нальотом і опадають. Ягоди в разі раннього ураження перестають рости, буріють і засихають. Ягоди, які достигають, при ураженні розтріскуються, пліснявіють і загнивають. У цей час на пошкоджених ягодах інтенсивно розвивається сіра гниль, що може спричинити повну втрату врожаю.

КРАСНУХА

Найчастіше проявляється на виноградниках, які вирощують на важких ґрунтах. З року в рік краснуха розвивається неоднаково інтенсивно і зазвичай окремими вогнищами. Ця грибкова хвороба уражує передусім листя, а подеколи й інші зелені органи виноградників. Проявляється краснуха спершу на нижньому листі у вигляді плям, обмежених великими жилками: на білих сортах винограду плями жовтого кольору, на червоних сортах – коричневого. На початку ураження симптоми її нагадують симптоми мілдью, але на нижньому боці листка немає спороношення гриба. З часом плями збільшуються, листя стає крихким, краї листка часто закручуються донизу. Інкубаційний період хвороби – 15–20 днів. Краснуха спричиняє передчасне опадання листя, пригнічує ріст пагонів, суцвіть, грон. Ягоди винограду не накопичують достатню кількість цукрів, втрачають якість і смакові властивості. Збудник хвороби зимує на опалому листі, де може розвиватися сапрофітно протягом кількох років. Зазвичай краснуха інтенсивно розвивається в роки слабкого розвитку мілдью, коли суттєво зменшується кількість обробок препаратами проти мілдью.

ЧОРНА ПЛЯМИСТІСТЬ (ФОМОПСИС)

Хвороба поширена в усіх зонах виноградарства, а найбільше шкоди завдає в регіонах з підвищеною вологістю повітря. Уражує всі частини рослини: листя, молоді пагони, суцвіття, грона, однорічні пагони, штамби. 
Збудник хвороби зимує у тканинах деревини й корі. Рано навесні при температурі +8°С з пікнід гриба виділяється велика кількість спор, що їх легко переносять на сусідні кущі краплини дощу, вітер, комахи. Виноградні кущі найчастіше уражуються через механічні пошкодження. Характерна ознака ураження — круглі червоно-фіолетові плями, які поширюються вздовж пагона (фаза 3–5 листків), іноді плями зливаються. Згодом, мірою росту, кора тріскається, уражені гілки стають крихкими, легко ламаються. На одеревілих однорічних пагонах з’являються безбарвні плями, кора навколо них набирає кольору від сірого до біло-матового. На однорічних пагонах на нижніх міжвузлях гине до 60 % бруньок. Іноді уражуються ягоди на стадії достигання: вони стають темно-фіолетового кольору, зморщуються і загнивають.
При сильному ураженні чорною плямистістю втрачається до 50 % врожаю. Крім того, відмирає уражена багаторічна деревина кущів, що може призвести до повної загибелі кущів.

Інші розділи