Основні хвороби та шкідники троянд

БОРОШНИСТА РОСА

Ушкоджує всі надземні органи. Особливо страждають сорти й гібриди з ніжним листям, чайні та чайно-гібридні троянди. Оптимальні умови розвитку хвороби: температура — +20–25°С, відносна вологість повітря — 95–99%. Зберігається патоген між лусочками бруньок.

ЧОРНА ПЛЯМИСТІСТЬ

Ушкоджує листя й однорічні молоді пагони. На листі з’являються чорні плями, нижнє листя швидко жовтіє та опадає. При сильному розвитку хвороби на кущах лишаються тільки молоді листки, які не розпустились. Хвороба розвивається в другій половині літа. Розвитку сприяють висока вологість і різкі коливання температури.

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА

Розвитку хвороби сприяють підвищена вологість повітря і помірна температура. На молодому листі з’являються дрібні червоно-бурі або фіолетові плями (сторони плям — прямі). Листя поступово деформується. Якщо пляма досягає центральної жилки, листок одразу опадає. 
На пагонах можуть з’являтися пурпурові плями. Квіти й бутони деформуються. Кущі відстають у рості. Пероноспороз часто плутають з чорною плямистістю (при пероноспорозі листя опадає зверху донизу, при чорній плямистості навпаки).

СІРА ГНИЛЬ

Збудник хвороби зберігається в ґрунті, рослинних рештках та корі уражених стебел кущів. При підвищеній вологості повітря, частих дощах або надмірному поливі на листі з’являються бурі плями без облямування, які швидко розростаються. На плямах утворюється сірий наліт. Це спороношення гриба. Спори легко переносяться на сусіднє листя, бутони і пелюстки квітів. За якийсь час квітка вкривається плямами, буріє й загниває. Шкодочинність хвороби проявляється не лише в період цвітіння, а й при транспортуванні та зберіганні зрізаних квітів. Хвороба часто розвивається під укриттям в зимовий період. За сприятливих погодних умов і недостатньої вентиляції до весни стебла кущів можуть повністю згнити.

ПОПЕЛИЦЯ

Пошкоджує молоді пагони, бутони. Розвивається протягом усієї вегетації. Переносить вірусні захворювання. Підвищує шкодочинність суха жарка погода.

ПАВУТИННИЙ КЛІЩ

Один із найнебезпечніших шкідників декоративних культур. Пошкоджує практично всі однорічні, багаторічні, тепличні і кімнатні рослини. Дорослі шкідники та їх личинки пошкоджують листя рослин з нижньго боку, що викликає різке порушення обміну речовин у рослині. Листя стає блідим, потім жовтіє, передчасно опадає. При сильному заселенні на листі з’являється тоненьке павутиння. Шкодочинність підвищує спекотна суха погода.

ТРОЯНДОВИЙ ПИЛЬЩИК

Широко розповсюджений шкідник. Завдає великої шкоди трояндам і шипшині. Вздовж молодих пагонів самка шкідника робить низку уколів і відкладає в них яйця під шкірку. З часом місця уколів буріють, молода шкірка тріскається, пагони викривляються і часто гинуть. Несправжні гусениці, які відродилися, об’їдають листя до центральної жилки. Розвивається у двох поколіннях.

ТРОЯНДОВА ЛИСТОКРУТКА

Багатоїдний шкідник. Пошкоджує різні сорти троянди, шипшину, бузок, глід, плодові дерева. Розвивається в одному поколінні. Гусениці скручують листя у трубку або склеюють павутинням кілька листків у вигляді рихлого пучка. За період розвитку гусениці кілька разів змінюють місце, пошкоджуючи нові листки. Рослини втрачають декоративний вигляд, погано розвиваються.

ТРИПСИ

Дрібні сисні комахи. Живляться соком рослин з нижнього боку листя та у квітах. Тканини рослин знебарвлюються і жовтіють. Листя вкривається білими крапками, стає сріблястим. Пошкоджені бутони погано розпускаються, дають дрібні деформовані квіти з безбарвними пелюстками. Рослини погано розвиваються. Трипси також переносять вірусні хвороби.

ТРОЯНДОВИЙ НИЗХІДНИЙ ПИЛЬЩИК

Пошкоджує троянди і шипшину. Самиці шкідника відкладають яйця по одному у верхівки молодих пагонів. Несправжня гусениця, яка відродилася, вгризається в молодий пагін і робить у ньому згори донизу хід довжиною до 4 см. Пошкоджений пагін темніє і всихає. Розвивається в одному поколінні.

Інші розділи