Основні шкідники овочевих культур

ТЮТЮНОВИЙ ТРИПС

Пошкоджує цибулю й огірки, у південних областях — тютюн, капусту, кавуни, інші культури. Зимує шкідник у верхньому шарі ґрунту та під рослинними рештками. Рано навесні трипси починають живитися на бур’янах, потім переходять на овочеві культури. На цибулі шкідники поселяються в пазухах листя, далі на суцвіттях. Трипси висмоктують сік з рослин, погіршують фотосинтез, затримують розвиток рослин і переносять вірусні хвороби. На пошкоджених листках з’являються білі, сріблясті плями. Пізніше листки викривляються і жовтіють. Перед збиранням урожаю трипси частково переходять під сухі луски цибулини. При зберіганні цибулі при температурі +17–19°С шкідник продовжує живитися і розмножуватися протягом цілої зими. На огірках трипси шкодять на нижньому боці листка. На листках з’являються жовтуваті плями з гострими кутами. Сильно пошкоджені листки засихають.

ХРЕСТОЦВІТІ БЛІШКИ

Шкідники з’являються дуже рано навесні. Спочатку живляться на хрестоцвітих бур’янах. Після появи сходів капустяних культур або після висадки розсади капусти переходять на культурні рослини. Найбільша шкодочинність проявляється в суху погоду. За сприятливих умов шкідники можуть знищити сходи капусти за 1–2 дні.

КАПУСТЯНКА (МЕДВЕДКА, ВОВЧОК) — БАГАТОЇДНИЙ ШКІДНИК

Поширена повсюдно. Живе у верхньому шарі ґрунту. Найбільше полюбляє збагачені перегноєм або гумусом зволожені місця з високим рівнем ґрунтових вод, берегові ділянки водойм, зрошувані поля. Капустянки чудово плавають, у період весняного розливу розселяються на великі відстані. Пошкоджує шкідник злакові, бобові, баштанні, овочеві культури, саджанці в розсадниках, полуницю та інші культури. Живляться також багатьма ґрунтовими безхребетними, зокрема й шкідниками. Особливо небезпечна капустянка ранньої весни, коли вона живиться молодими рослинами, розсадою овочевих. Молоді личинки відроджуються на початку літа. Розселяючись, вони риють підземні ходи, перегризають коріння і стебла рослин. Пізніше, в другій половині літа, виїдають дупла в коренеплодах буряка, моркви, бульбах картоплі тощо. Повний цикл розвитку капустянки триває 13 і більше місяців.
заходи боротьби
Замочування і полив розсади розчином Актара®, обробка бульб картоплі перед посадкою препаратами Селест® Топ та Актара®. 
У парниках можна застосовувати приманки. На 1 кг відвареної кукурудзи або пшениці додають до 30 мл нерафінованої олії та 4–5 упаковок по 6 г препарату Актара®. Приманку заробляють у ґрунт на глибину 2–3 см.

СОВКИ

Велика група лускокрилих шкідників. В Україні понад 140 видів совок, які шкодять майже всім сільськогосподарським, декоративним і лісовим культурам. Шкоди завдають личинки совок, які діляться на дві групи: підгризаючі (живуть у поверхневому шарі ґрунту, живляться, підгризаючи рослини на рівні кореневої шийки) та листогризучі (живуть на рослинах, живляться листям, стеблами і плодами). Більшість совок шкодить з травня до кінця серпня.
Бавовникова совка шкодить на багатьох культурах. На томатах виїдає точки росту, верхнє листя, пізніше пошкоджує плоди, які достигають, личинка вгризається, як правило, біля плодоніжки. Шкодить до кінця збору врожаю. Розвивається у двох-трьох поколіннях.
Картопляна совка пошкоджує картоплю, кукурудзу, буряки, томати. На рослинах томатів гусениці роблять отвори і вигризають ходи в стеблах, після чого рослини ламаються або загнивають. Розвивається в одному поколінні.
Капустяна совка найбільшої шкоди завдає капусті. Молоді личинки вигризають отвори в листі, дорослі личинки роблять отвори й ходи в качані. Пошкоджені качани загнивають. Розвивається у двох поколіннях.
Оклична совка шкодить зерновим, баштанним, овочевим культурам, винограду, найбільше ж — на моркві, капусті, буряку. У зоні Степу розвивається у двох поколіннях. 
Карадина (томатна совка). Гусениці скелетують листя, пізніше об’їдають його повністю, лишаючи жилки. На томатах пошкоджують квіти, плоди, які достигають, на буряках — листя й головку кореня, на цибулі — перо й цибулину. Розвивається у двох-трьох поколіннях.
Городня совка пошкоджує бобові, хрестоцвіті, ягідні, декоративні культури, картоплю, моркву й ін. Спочатку гусениці скелетують нижній бік листка, пізніше об’їдають краї, вигризають плоди томатів і перця, які саме достигають. Розвиваються у двох поколіннях.

ЦИБУЛЕВА МУХА

Зимує у фазі лялечки в ґрунті на глибині 7–10 см. Літ починається у кінці квітня і триває до середини травня. Яйця муха відкладає купками на ґрунт біля рослин. Через 4–8 днів відроджуються личинки, які проникають у рослини через денце або луску. Проникаючи всередину цибулини, личинки роблять там ходи, внаслідок чого цибулина загниває, а рослина жовтіє і засихає

МОРКВЯНА МУХА

Зимує муха у фазі пупарію в ґрунті. Літ імаго починається у травні при температурі ґрунту +15–17°С. Самиця відкладає яйця біля кореневої шийки моркви. Личинки, які відродилися, одразу проникають у коренеплід. Їх розвиток триває 35–45 днів. Личинки другого покоління спостерігаються до пізньої осені. Пошкоджені коренеплоди мають спотворений вигляд, непридатні для їжі, при зберіганні гниють.

БІЛОКРИЛКА

Пошкоджує огірки, томати, перець, зеленні й декоративні культури. Імаго, личинки, німфи висмоктують сік із листків, які знебарвлюються, жовтіють. При масовому пошкодженні листки висихають та опадають. На липких цукристих виділеннях личинок з’являються сажкові гриби. Найбільшої шкоди білокрилка завдає в закритому ґрунті, у південних областях шкодить і в польових умовах.

Інші розділи