Основні хвороби овочевих культур

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА ОГІРКІВ (ПЕРОНОСПОРОЗ)

Уражує тільки листки, зокрема і сім’ядолі. Захворювання виявляється на рослинах будь-якого віку. На уражених рослинах з верхнього боку листка або сім’ядолі утворюються жовто-зелені плями. У вологу погоду з нижнього боку листків утворюється сіро-фіолетовий наліт — спороношення гриба. Надалі плями збільшуються і вкривають пластинку листка. Поступово листя буріє, всихає і кришиться. У період вегетації рослин хворобу поширюють конідії, які вітер переносить на велику відстань. Оптимальна температура повітря для проростання конідій і ураження рослин — +15–22°С. У спекотну погоду конідії швидко гинуть і хвороба сповільнює розвиток. 
Новий спалах хвороби настає за сприятливих умов. Розвиток хвороби посилюється при високій вологості повітря, за наявності рос і туманів. Інфекція зберігається на післязбиральних рештках. Усередині ураженої тканини закладаються зимуючі ооспори. Інфекція зберігається в ґрунті протягом кількох років.

БОРОШНИСТА РОСА ОГІРКІВ

Уражує всі надземні органи рослин, особливо листки і черешки. Борошнистий наліт — грибниця збудника хвороби, де розвиваються конідії. Хвороба виявляється на верхньому боці листка у вигляді поодиноких білих плям. Уражене листя жовтіє і відмирає. Збудник швидко поширюється за допомогою конідій.
Шкодочинність хвороби зростає внаслідок спекотної погоди, коли тургор рослин знижується і вони стають нестійкими до захворювання. Інфекція зберігається на післязбиральних рештках і бур’янах.

АЛЬТЕРНАРІОЗ ТОМАТІВ

Уражує листя, черешки, стебла, плоди. Починається розвиток хвороби з нижнього (старого) листя. На верхньому листі з’являються темно-бурі округлі плями. З часом вони збільшуються. На плямах з’являється оливковий наліт. Листя жовтіє і відмирає. При сильному ураженні в суху погоду листя закручується догори у вигляді «човника». 
На плодах альтернаріоз проявляється у вигляді вдавлених округлих темних плям ближче до основи плоду. Найбільшої шкоди хвороба завдає в роки зі спекотним літом та частими росами й дощами.

КИЛА КАПУСТИ

Уражує головкова, цвітну, пекінську капусту, редьку. Розвивається на бур’янах родини капустяних (редька дика, свиріпа, грицики та ін.). На
корінні з’являються нарости різних форм і розмірів. Спочатку вони мають колір кореня, потім буріють і загнивають. Уражені рослини відстають
у рості, в’януть. Збудник хвороби поширюється спорами, які проростають у кореневі волоски, де інтенсивно розмножуються. Джерело інфекції — заражений ґрунт, де спори кіли зберігаються довгий час. При сильному розвитку хвороби втрати врожаю сягають 30–40 %.
заходи боротьби
Забезпечення сівозміни (вирощування капусти не раніше, ніж через три роки). Вирощування кілостійких гібридів капусти — це гібриди білоголової капусти Кілатон, Кілагерб, Кілагрек, гібрид цвітної капусти Клаптон. Обробка ґрунту перед посівом або висадкою розсади фунгіцидом Тіовіт Джет®.

Інші розділи