Основні хвороби картоплі

ФІТОФТОРОЗ

Одна з найшкодочинніших і найпоширеніших хвороб томатів, картоплі, баклажанів. У роки епіфітотії знищує рослини й урожай плодів за кілька днів. Шкодочинність фітофторозу залежить від гідротермічних умов, наявності й агресивності збудника, стійкості сорту. Особливо інтенсивно збудник хвороби розвивається після тривалих опадів, а також за погоди з теплими днями й холодними ночами, особливо туманами і росами. Фітофтороз уражує всі надземні органи рослин: листки, стебла, плоди. На листках утворюються бурі плями з краю пластинки, спочатку з нижнього боку, а потім з верхнього вкриваються світло-сірим нальотом — це скупчення конідієносців і конідій гриба. Плями швидко збільшуються, чорніють, листки всихають, а при достатньому зволоженні загнивають. 
На зелених плодах з’являються концентричні, у вигляді незамкнених кіл бурі плями, темно-зелені, зморщені, маслянисті, часто заглиблені в плід. На плодах, де були ознаки ураження, хвороба розвивається під час зберігання і транспортування. 
Фітофтороз масово поширюється після тривалих опадів за температури повітря +18–20°С і вологості понад 75 %. Зараження відбувається, коли на поверхні рослини є краплинна волога. Гриб у формі міцелію зимує в бульбах картоплі. Томати уражуються на 7–10 днів пізніше, ніж картопля, коли від хворих ростків заражується бадилля картоплі, яке стає джерелом інфекції для зараження томатів.

ПАРША КАРТОПЛІ

Види парші поширені скрізь, де вирощують картоплю. Уражуються бульби, рідше столони і корені. Залежно від виду парші на бульбах утворюються виразки, бородавки, вдавлені плями. Уражені бульби мають погіршені смакові і товарні якості, погано зберігаються, втрачають схожість. Поширюється парша насіннєвим матеріалом та через ґрунт.

Інші розділи